1952'den Bu Güne...
Pazartesi -Cuma 08:00-18:00 Cumartesi 08:00-13:00    

GALVANİZ

SICAK DALDIRMA GALVANİZ (S.D.G.)

Altın, platin gibi asil metaller hariç tüm metal ve alışımlar tabiatta bulundukları bileşik haline dönmek için çaba harcar çözünürler. Bu olaya Korozyon diyoruz. Korozyon sonucu metal malzemeler kullanılmaz hale gelirler, çevreyi kirletirler ve meydana gelen kırılmalar, delinmeler insan sağlını tehlikeye atarlar.

Metallerin korozyona uğramasından dolayı her geçen gün demir çelik ürünlerinin tüketimi artar. Bu da büyük ekonomik kayba neden olur. Korozyonun engellenmesinin en etkili yolu metal kaplama uygulamasıdır.

Sıcak daldırma galvaniz metodu esaslı bir kaplama olup proses sonunda demir ve çinko arasında bir alaşım oluşturur. Kısaca çelik ürünlerin erginiş çinko havuzuna daldırılmasıyla oluşan difizyon sonucu meydana gelen metalik alaşımdır. Her tip demir ve çelik ürünler sıcak daldırma yöntemi ile galvanizlenebilir. Fakat kullanılan malzemenin kimyasal kompozisyonu, yüzey durumu gibi değişkenler başarılı sonuçlar elde edebilmek için en önemli faktörlerdir. Bu değişkenler kaplama yapısını kalınlığını kalitesini doğrudan etkilemektedir. Malzemenin dış görünüşü ve rengini metal içindeki alüminyum ve silisyum miktarı belirleyici rol oynar. Metal üretimi sırasında deoksidant olarak aliminyum kullanılmışsa silisyum miktarı düşük olacak kaplamadaki alışım kısa ve en dış katmanda gümüş renginde saf çinko tabakası gözlenecektir. Deoksidant olarak silisyum kullanılırsa silisyum oranına ve homojen dağılımına göre alaşım tabakası daha kalın olacaktır. Bu da malzemenin dış yüzeyinde koyu mat bir renge sahip olmasına neden olur. Bu renk farklılığı sadece estetik açıdan sorun yaratmaktadır. Korozyon direncini azaltmayıp aksine daha uzun ömürlü kılacaktır.

Sıcak daldırma galvaniz kaplanan malzemelerin ömrü 20-30 yıl daha fiziksel yapısını korur.

SICAK DALDIRMA GALVANİZİN AVANTAJLARI

a) Düşük Maliyet : Büyük partiler halinde bir çok parçanın kısa zamanda daha az iş gücü ile düşük maliyetle, alternatif kaplamalara göre karşılaştırıldığında ucuz olduğu görülür.

b) Düşük Servis Maliyeti : En az 20 yıl bakım ve onarım gerektirmeden kullanılır. Üretimin durması mümkün olmayan, ulaşması zor yerlerde onarım yapma problemi ortadan kalkar.

c) Uzun Ömür : En ağır endüstriyel ve deniz ortamlarına en az 10-20 yıl, daha zararsız ortamlarda 25 yıldan uzun süre bakım-onarım gerektirmeden dayanır.

d) Uygulama Hızı : Sıcak daldırma yöntemi ile galvanizlemede tam bir koruma birkaç dakikada elde edilebilirken, dört kat boya işlemi için birkaç haftalık bir zamana ihtiyaç vardır.

e) Güvenilirlik : Kaplama kalınlığı tam ölçüldüğü için ömrü önceden tahmin edilir. Yıllık çinko kaybı şehirleşmemiş ortamda 1.5µm şehirleşmiş ortamda 4µm deniz kenarında 5.5µm Endüstriyel ortamda 5-10 µm dur.

f) Kaplama Tokluğu : Çelikle yapışarak metalurjik bağ kurabilen kaplama prosesidir. Bundan dolayı taşıma, depolama, sevkiyat ve montajda mekanik hasarlara karşı dirençlidir.

g) Bütünsel Kaplama : Malzemenin içi , dışı , köşe ve yüzeyleri dahil tüm yüzeyi başka şekilde korozyona karşı korunması mümkün olmayan bütünü, çinko ile kaplanır.

h) Üç Yönlü Koruma : Çelik, sıcak daldırma yöntemi ile üç yönlü korunur. Birincisi çinkonun yavaş yavaş kendini feda etmesi, ikincisi mekanik hasarlarda çinko tarafından oluşturulan korozyon ürünlerinin oluşturduğu koruma, üçüncüsü hasar gören bölge daha büyük olduğunda çinko kaplamanın, çeliğe göre daha elektro negatif olmasından dolayı çelikten önce korozyona uğrayarak çeliği korumasıdır.
.
i) Kalite Kontrollerde Kolaylık : Sıcak daldırma galvaniz kaplama (ASTM-A-123, BS EN ISO 1461, DIN 50976, TSE-914 standartlarına uygun olarak yapılıp yapılmadığının kontrolüdür. Testler dijital kaplama kalınlığı ölçme cihazı veya tahribatsız muayene ölçüm aletleriyle kolayca yapılıp standartlara uygunluğu karşılaştırılır.

j) Hızlı Montaj : Galvanizlenmiş çelik, kullanıma hazırdır. Yüzey temizleme, boyama, muayene gerektirmeden montajı yapılabilir.

MİSYONUMUZ

Amacımız 60 yıla yakın sektör tecrübesini müşterilere aktarıp daha iyi ve kaliteden ödün vermeden hizmet etmektir. Şirketimiz Türkiye’nin önemli liman kentlerinden biri olan İzmir’in Pınarbaşı semtinde üretim yapmaktadır.

İLETİŞİM

7410 Sokak No:3 Pınarbaşı – İZMİR / TÜRKİYE
+90 (232) 479 13 05
+90 (232) 479 22 82
+90 (232) 479 32 11
Fax: +90 (232) 479 13 05